پرش به محتوای اصلی

نوشته‌های بلاگ توسط Hasan Najafi

چگونه لیسنینگ باعث تقویت اسپیکینگ می‌شود؟

 

زبان یک سیستم ارتباطی است. برای درک روابط و فرآیندهای اجتماعی در سطح بین المللی، نیازمند زبان مشترک هستیم. زبان انگلیسی محبوب‌ترین زبان در سطح جهان است. در حین یادگیری و آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم، ما همیشه در مورد چهار مهارت زبان صحبت می کنیم. مهارتهای Listening، Speaking، Reading و Writing که به آن‌ها LSRW گفته می‌شود. در دستیابی به این چهار مهارت زبانی، دانش‌آموزان در تمامی مقاطع و معلمان زبان انگلیسی در کلاس‌های درس با تقابل‌های فراوانی روبرو هستند. در آریانا، در تلاش هستیم تا با بکارگیری متدهای نوین آموزشی و همچنین همکاری اساتید مجرب و با‌ سابقه به تقویت اسپیکینگ و سایر مهارت های زبان از جمله تقویت مهارت ریدینگ، تقویت مهارت رایتینگ و لیسنینگ زبان آموزان کمک کنیم.

انگلیسی زبانان غیر بومی عموما در تلفظ کلمات انگلیسی با مشکل مواجه‌اند، زیرا از مهارت‌های شنیداری خوبی برخوردار نیستند. گوش دادن یک مهارت پیچیده و پر از جزییات و ظرافت است که دانش‌آموزان باید از طریق تمرین آن را پرورش دهند.

آزمون Listening آیلتس و اهمیت آن:

ما برای برقراری ارتباط نیازمند آشنایی با یک زبان مشترک هستیم و فرآیند یادگیری زبان با گوش دادن آغاز می‌شود. گوش دادن همچنین مهارت بنیادی برای تقویت سایر مهارت‌های زبانی از جمله تقویت اسپیکینگ می باشد. هنر گوش دادن چیزی نیست جز شناخت و درک آنچه دیگران می‌گویند.

این هنر حول سه عامل می چرخد:

·                    
درک تلفظ و لهجه گوینده

·                    
دستور زبان و واژگان

·                    
و درک منظور گوینده

شنونده خوب کسی است که بتواند کارهای فوق را همزمان انجام دهد.


هنگامی که یک فرد برای اولین بار در مواجهه با زبان دوم قرار می‌گیرد، صرفا صداهای بی معنی را می‌شنود. او هیچ توجهی به تشخیص آنچه که می‌شنود نشان نمی‌دهد. اما زمانی که زبان آموز مرتبا به یک زبان خاص گوش می‌دهد، شروع به تشخیص صداها یا کلماتی می‌کند که قبلاً به آن‌ها گوش داده است.

چگونه می‌توانم از مهارت‌های Listening خود برای تقویت مهارت‌های Speaking استفاده کنم؟

شما در واقع می‌توانید اطلاعات زیادی را به واسطه گوش دادن دقیق به صحبت‌های سایر افراد، انواع مختلف محتوا و منابع و توجه به کارهایی که افراد هنگام صحبت عادی انجام می دهند، به دست آورید.

گوش دادن دقیق می تواند به شما کمک کند تا یاد بگیرید که افراد بومی چه می‌گویند، و همچنین خودتان چه زمانی و چگونه می‌توانید آن را بگویید.

بسیاری از مردم به شما می گویند که برای تقویت speaking خود باید بیشتر به زبان انگلیسی گوش کنید، اما به شما نمی‌گویند که به چه چیزی باید گوش دهید.

در ادامه به آنچه که انجام آن برای تقویت اسپیکینگ از طریق لیسنینگ لازم است، می‌پردازیم:

تقویت اسپیکینگ از طریق مهارت لیسنینگ

موارد زیر به تقویت اسپیکینگ از طریق لیسنینگ کمک می کنند:

1. به مفهوم کلی گوش کنید

2.به جزئیات گوش کنید

3.به شیوه بیان گوش کنید

4.به لحن صدا گوش کنید

5.به شیوه های وادار کردن طرف مقابل به ادامه صحبت گوش کنید

6. به عبارات و کلمات انتخاب شده در آنچه که گوش می‌دهید توجه کنید

7.به عبارات و جمله‌ها گوش کنید

8.به قیود ربط و عبارات گوش کنید

9.به نحوه صحیح‌تر سوال پرسیدن گوش کنید


در ادامه به بررسی موارد فوق می پردازیم:

1. به مفهوم کلی گوش کنید

مفهوم کلی، به معنای یک ایده کلی است که از گوش دادن به یک موضوع خاص، بخشی از یک محتوا یا منبع شنیداری دریافت می‌کنید. به یاد داشته باشید آنچه که گوش می دهید ممکن است بسیار کوتاه یا طولانی باشد. مهم نیست!

چه در حال گوش دادن به یک ویدیوی پنج دقیقه ای یا یک مستند 15 دقیقه ای باشید، باید به ایده کلی گوش دهید. شما باید با گوش دادن به افرادی که صحبت می‌کنند یا چیزهایی را توصیف می‌کنند، یک درک کلی به دست آورید. اگر مانند اکثر مردم هستید، این همان کاری است که در حال حاضر با مهارت‌های شنیداری خود انجام می‌دهید: احتمالاً گوش می‌دهید تا ببینید آیا می‌توانید موضوع اصلی صحبت را متوجه شوید و سپس تصمیم بگیرید که آیا کم و بیش متوجه می‌شوید که ماجرا از چه قرار است یا خیر؟اولین بار که به چیزی گوش می دهید، به مفهوم کلی آن توجه کنید و در دفعات بعدی به گوش دادن های دقیق‌تر بپردازید.حتی افراد بومی نیز این کار را انجام می دهند!

گاهی اوقات ما صرفاً به دنبال پیام کلیدی یا نکته‌ای از آنچه که به آن گوش می‌دهیم هستیم.اما اگر نیازی به توجه به تک تک جزئیات ندارید، فقط به پیام کلی توجه کنید. بسیاری از افراد غیر بومی زمانی که می‌خواهند مهارت‌های شنیداری خود را بهبود بخشند، دچار استرس می‌شوند، زیرا فکر می‌کنند که باید تک تک جزئیات را درک کنند. اگر دائماً با افراد بومی در تعامل نیستید، گوش دادن به مفهوم کلی می‌تواند به شما کمک کند گوش خود را برای درک نکات اصلی تقویت کنید. به خودتان فشار زیادی وارد نکنید؛ فقط با درک کلی از آنچه شنیده‌اید، از تجربه گوش دادن بهره ببرید.

اگر در اولین باری که به بخشی از یک محتوا گوش می‌دهید بیش از حد روی جزئیات تمرکز می‌کنید، احتمالا کمی احساس ناامیدی کنید، زیرا ممکن است چند کلمه را از قلم بیندازید یا نکته اصلی را متوجه نشده باشید.

2. به جزئیات گوش کنید

زمانی که یک بار دیگر که به یک منبع یا محتوا گوش می‌دهید، تمرکز خود را بر روی فهمیدن جزییات بیشتر بگذارید. این جزئیات کاملاً بسته به آنچه که به آن گوش می‌دهید (به عنوان مثال، یک مصاحبه، ویدیوی زنده، کمدی یا پادکست) متفاوت خواهد بود. وقتی به منظور درک جزئیات گوش می‌دهید، باید در مورد آنچه می‌خواهید بفهمید دقیق‌تر باشید. به عنوان مثال، اگر در حال گوش دادن به یک سخنرانی، مصاحبه یا TED Talk هستید، به استدلال‌هایی که آن شخص ارائه می‌دهد و یا اینکه چگونه نظر خود را بیان می‌کند، گوش دهید. به این ترتیب، شما در حال رسیدن از مفهوم کلی، به جزئیات خاصی هستید که آن‌ها برای اثبات نظر خود استفاده می‌کنند.

بنابراین، اولین باری که به چیزی گوش می‌دهید، به منظور فهمیدن مفهوم کلی گوش کنید. بار دوم، سعی کنید چیزهای خاصی را متوجه شوید که ممکن است یکی دو بار اولی که گوش دادید از قلم انداخته باشید.

3. به شیوه بیان گوش کنید:

سعی کنید برای تقویت اسپیکینگ به شیوه بیان گوش کنید: رسمی یا غیررسمی؟ حرفه ای یا معمولی؟

پس از گوش دادن به جزئیات، نیازمند توجه به شیوه بیان هستید. چند سوال در مورد آنچه که به آن گوش می‌دهید از خود بپرسید:

·                    
آیا نحوه بیانی که می‌شنوم رسمی است یا غیر رسمی؟

·                    
این نحوه بیان معمولی است یا حرفه‌ای؟

·                    
این نحوه بیان آکادمیک است یا محاوره تر؟

·                    
این نحوه بیان برای کجا مناسب است؟

·                    
چه افرادی از این نوع نحوه بیان استفاده می کنند؟

با گوش دادن به نحوه بیان، از رسمی یا غیررسمی بودن نحوه بیان، معمولی یا حرفه ای بودن، رایج بودن آن در میان جوانان، بزرگ‌ترها یا حتی افراد مسن آگاه می‌شوید. از منظر زبان‌شناسی، شیوه بیانی که انتخاب می‌کنید اغلب هویت شما را نشان می دهد.

اگر به شیوه بیان توجه نکنید، ممکن است شیوه بیانی را انتخاب کنید که بسیار رسمی است اما از آن‌ در محیط‌های غیررسمی استفاده کنید و یا شیوه بیانی را انتخاب کنید که بسیار غیررسمی است و از آن استفاده کنید در حالی که واقعاً لازم است مودب‌تر و رسمی تر صحبت کنید.

سبک های مختلفی از شیوه بیان در یک زبان وجود دارد! بسنجید که آیا شیوه بیان رسمی است یا غیررسمی، مودبانه است یا بی‌ادبانه، معمولی است یا حرفه ای، آکادمیک است یا محاوره‌تر. علاوه بر آن باید تشخیص دهید که آنچه گوش می کنید زبان انگلیسی آمریکایی، انگلیسی بریتانیایی، انگلیسی کانادایی یا انگلیسی منطقه ای است؟

4. به لحن و آهنگ صدا گوش کنید

علاوه بر اینکه که لحن صدا، به ویژه هنگامی که روی کاهش لهجه خود کار می‌کنید مهم است، می‌تواند به شما در بهبود مهارت‌های گفتاری و مکالمه نیز کمک کند. لحن صدای شما بر میزان درک دیگران از سخنان شما در هنگام استفاده از اصطلاحات، محاورات عامیانه و عبارات تأثیر می‌گذارد و می‌تواند به شما کمک کند تا خود را به شیوه مؤثرتری بیان کنید.

زمانی که در حال گوش دادن به مکالمه، مصاحبه یا پادکست دو نفر هستید، می‌توانید به لحن صدا توجه کنید و متوجه احساسات آن شخص شوید. در عین حال که آگاهی خود را از لحن صدا افزایش می‌دهید، متوجه خواهید شد که برخی از افراد لحن صدایی دارند که شما آن را دوست ندارید یا ممکن است متوجه شوید که از نحوه صحبت آن‌ها با شما خوشتان نمی آید.حتی بهتر از آن، ممکن است از لحن صدایی که به آن گوش می‌دهید، لذت ببرید!

با گذشت زمان، متوجه خواهید شد که زمانی که یک فرد سؤال می‌پرسد و یا هیجان، خوشحالی‌، افسردگی، دلخوری و… خود را نشان می‌دهد، صدای او چگونه تغییر می کند. همانطور که می بینید، انواع بسیاری از احساسات وجود دارد که می‌توانیم از طریق لحن صدا نشان دهیم. هنگام گوش دادن به منابع صوتی خود، به این فکر کنید که افراد چگونه از لحن صدا برای بیان ایده ها یا نگرش های خاص استفاده می‌کنند.

5. به شیوه های وادار کردن طرف مقابل به ادامه صحبت گوش دهید

تبدیل شدن به یک مکالمه گر بهتر در زبان انگلیسی اغلب مستلزم صحبت کردن طرف مقابل است! ممکن است در هنگام مکالمات به زبان انگلیسی استرس داشته باشید زیرا احساس می‌کنید که باید پاسخ‌های کاملی ارائه دهید یا ایده‌آل‌ترین سوال را بپرسید. در حالی که مهم‌ترین کاری که باید در مکالمات انجام دهید این است که طرف مقابل را تشویق کنید به صحبت کردن ادامه دهد. برای تمرین این کار، به دو نفر که در حال تعامل در یک پادکست، در طول مصاحبه در یک برنامه گفتگو، یا یک ویدیوی زنده یا مجموعه مصاحبه هستند، توجه کنید. با دقت به نحوه ادامه مکالمه آن‌ها گوش دهید و به استراتژی‌هایی که به طور مداوم در طول مکالمه استفاده می‌کنند دقت کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا بفهمید که چگونه از صداهای خاصی استفاده کنید و یا چگونه از عبارات کوتاه خاصی استفاده کنید تا به فرد بگویید به سخنانش ادامه دهد و علاقه خود را به آنچه که طرف مقابل می‌گوید، نشان دهید.

علاوه بر آن، می‌توانید مهارت‌های مکالمه دیگری را بیاموزید و درک کنید که چگونه افراد از عبارات، جملات یا اصطلاحات عامیانه خاصی برای تشویق طرف مقابل برای ادامه صحبت استفاده می‌کنند.

اگر می‌خواهید با کمک لیسنسنگ ، به تقویت اسپیکینگ خود بپردازید، با دقت بر روی نحوه تعامل افراد با یکدیگر، نحوه پاسخگویی آن‌ها به یکدیگر، نحوه تشویق شخص به ادامه صحبت کردن، اینکه چگونه صحبت شخص دیگر را قطع می‌کنند و چگونه وارد گفتگو می‌شوند تمرکز کنید.

6. به عبارات و کلمات انتخاب شده در آنچه که گوش می‌دهید، توجه کنید

می‌توانید از مهارت‌های شنیداری خود برای تمرکز برای انتخاب‌ عبارات و واژگانی استفاده کنید که به شما کمک می‌کند در مکالمه بیشتر شبیه به کسی باشید که به زبان مادری صحبت می‌کند. همانطور که در بالا ذکر شد، ابتدا شیوه بیان زبان (رسمی یا غیررسمی، غیررسمی یا حرفه‌ای) را شناسایی کنید و سپس به واژگان خاص گوش دهید تا موقعیت‌هایی را که استفاده از آن مناسب است، یاد بگیرید.

7. به عبارات و جمله‌ها گوش کنید

به واژگان درون عبارات و جمله ها توجه کنید. «جملات» کلمه‌ای را نشان می‌دهد که به طور مداوم با کلمات خاص دیگری احاطه شده است تا عبارتی طبیعی و با مفهوم ایجاد کند.

انگلیسی زبانان غیر بومی اغلب با غیرطبیعی به نظر رسیدن جملات خود درگیر هستند، زیرا یک کلمه و کلمه دیگر را یاد می‌گیرند و آن‌ها را کنار هم می‌گذارند، در حالی که این دو کلمه معمولاً در انگلیسی با هم ترکیب نمی‌شوند. هنگامی که به جملات گوش می دهید، به عباراتی که حدود سه یا چهار کلمه هستند توجه کنید.

8. به قیود ربط و عبارات گوش دهید

یادگیری زبان تعاملی و راهبردهای ارتباطی که افراد بومی هنگام صحبت کردن استفاده می‌کنند، می‌تواند به شما کمک کند تا زبان خود را تلطیف کنید. بسیاری از افراد غیر بومی به طرز غیر قابل باوری برای بیان دقیق افکار خود، مشکل دارند، در صورتی که افراد بومی از قیود ربط زیادی استفاده می‌کنند و افکار خود را با عبارات خاصی مرتبط می‌کنند. گاهی اوقات این عبارات تنها یک قید ربط هستند، اما گاهی یک عبارت طولانی هستند که برای یک انگلیسی زبان بومی معنای بسیار واضحی دارد. با گوش دادن به طور خاص به منظور یادگیری این نوع عبارات هنگام گوش دادن به یک مصاحبه، یک برنامه گفتگو، و یا افرادی که در حال تعامل هستند، شروع به درک زبانی خواهید کرد که مردم واقعاً برای بیان منظور خود، در مکالمه استفاده می‌کنند.

9. به نحوه صحیح‌تر سوال پرسیدن گوش کنید

برای برقراری ارتباط بهتر به زبان انگلیسی، به سؤالاتی که مردم در مکالمات خود می‌پرسند، گوش دهید. اگر با دقت گوش دهید، متوجه خواهید شد که مردم هنگام سوال پرسیدن، در پایان جمله لحن خود را بالا می برند.

اگر می‌خواهید مهارت‌های گفتاری خود را بهبود ببخشید، به سؤالات دقت کنید. به یک پادکست کوتاه گوش دهید و فقط به سوالات دقت کنید، به هیچ چیز دیگری توجه نکنید! با تمرکز بر سؤالاتی که مردم واقعاً می پرسند، می‌توانید مکالمات بهتری به زبان انگلیسی داشته باشید .

هنگام یادگیری زبان،اغلب ما بر روی پاسخ ها تمرکز می کنیم، در حالی‌که سوالات مناسب، اغلب کلید برقراری ارتباط موثرتر در زبان انگلیسی هستند.

مهارت Speaking چگونه بهبود می یابد؟


گوش دادن به پادکست‌ها، به تقویت اسپیکینگ شما کمک می کند. اگر قبلاً به پادکست گوش نداده اید، فرصت بزرگی را از دست داده‌اید! دلیل اینکه پادکست‌ها برای بهبود مهارت‌های شنیداری شما فوق‌العاده هستند، این است که بسیاری از افرادی که در حال حاضر پادکست‌ها را ایجاد می‌کنند، به‌طور رسمی شخصیت‌های رادیویی آموزش دیده نیستند و بسیاری از آنان افراد عادی هستند که مکالمات عادی دارند.

همچنین، به مصاحبه‌ها گوش دهید. با وجود این که افراد ممکن است قبل از مصاحبه،برای ارائه آن آماده شوند، اما از یک جلسه پرسش و پاسخ تمرین شده در یک مستند، طبیعی‌تر است. اکثر مصاحبه ها خود به خودی هستند، بنابراین به شما این فرصت را می دهند که بشنوید مردم چگونه با استفاده از گویش طبیعی با هم تعامل دارند.اگر می‌خواهید به گویش رسمی‌تر، حرفه‌ای‌تر یا آکادمیک‌تر توجه کنید، مصاحبه‌ها نیز عالی هستند، زیرا می‌توانید تفاوت بین مصاحبه‌های معمولی و مصاحبه‌هایی که کمی جدی‌تر هستند را متوجه شوید.

همین امر در مورد گوش دادن به برنامه‌های تاک شو مانند الن و همچنین برنامه های آخر شب مانند جیمی فالون، جیمی کیمل و استفان کولبرت صدق می کند.اگرچه این میزبانان حرفه ای هستند، اما گفتگوها به شیوه صمیمانه و خودمانی پیش می روند.

به کمدین ها گوش کنید. از آنجایی که کمدین‌ها باید افکار و شوخی‌های خود را خیلی سریع مطرح کنند، بدون آمادگی قبلی افکار خود را بیان می‌کنند، مخصوصاً در استندآپ کمدی.

روزانه چقدر باید برای Listening زمان صرف کنم؟

برای تقویت اسپیکینگ از طریق لیسنینگ باید هر روز، زمانی را صرف انجام آن کنید. باید برای تمرین روزانه وقت بگذارید و آن را در اولویت زندگی خود قرار دهید. باید در روز حداقل 15 دقیقه به زبان انگلیسی موضوعی را گوش دهید، بهتر است که این زمان را تا سی دقیقه افزایش دهید.

به یاد داشته باشید، ما در مورد گوش دادن متمرکز صحبت می کنیم: گوش دادن به این جنبه های خاص انگلیسی به منظور بهبود مهارت های گفتاری و برقراری ارتباط در مکالمات به زبان انگلیسی.

می توانید 15 دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید یا 15 دقیقه دیرتر به رختخواب بروید و یا زمانی را برای گوش دادن در زمان استراحت ناهار یا در رفت و آمد خود صرف کنید. با متعهد شدن به این مدت زمان کوتاه هر روز، پیشرفت بسیار بیشتری خواهید داشت. همچنین، می‌توانید هنگام آشپزی، تمیز کردن یا کار با رایانه، همزمان به یک منبع شنیداری انگلیسی گوش دهید.

با گوش دادن متمرکز بر آنچه که افراد بومی صحبت می‌کنند، به راحتی می‌توانید به تقویت اسپیکینگ خود از طریق لیسنینگ بپردازید و از پیشرفت خود لذت ببرید!

 

 


  • Share

Reviews